Schmidt Mária, Varga Mihály és Lantos Csaba is elmondta véleményét Magyar Péterről
Volt, aki arra is rácsodálkozott, hogy Magyarnak van pártja.
Volt, aki arra is rácsodálkozott, hogy Magyarnak van pártja.
A miniszter elmondta, hogy a kormány energetikai koncepciója a nukleáris és a megújuló energiára épül, de az orosz gázt sem lehet kihagyni.
Az olajtársaság új egysége Közép-Európa legnagyobb kapacitású gyára ebben a műfajban, napenergiával veszi ki a vízből a hidrogént, így a termelés nem bocsát ki káros anyagot. Ami zöld hidrogén itt elkészül, azt a Mol a finomítói tevékenységéhez használja majd fel – mert hogy az most teljes egészében szürke, vagyis károsanyag-kibocsátással készült hidrogénnel megy. Az átadón ott volt Lantos Csaba energiaminiszter is, aki szerint az üzem jót tehet majd az ország energiaszuverenitásának.
Az energiaminiszter a szivattyús-tározós erőművekről is beszélt, azt mondta, itthon is kell belőlük legalább egy, és az erről szóló megvalósíthatósági tanulmány várhatóan még idén elkészül.
Lett egy harmadik olyan miniszterünk is, aki 5 milliót keres.
A szuverenitás jegyében a kormány immár állami elővásárlási joggal is korlátozza a hazai naperőművek eladását, de az extraprofitadó is riasztja a külföldi befektetőket. Így a napelemparkok csak a kivételezettek számára csábító beruházások, mindenki más legfeljebb hőgutát kaphat a jelenlegi megtérülési számok láttán.
A piacról érkező minisztereket védik.
Hiszen a vizsgálatot egy, a kormánytól teljesen független állami intézmény végezte, így nincs is beleszólásuk.
A Magyar Szélenergia Ipari Társaság elnöke szerint nem kizárt, hogy politikai hátszelű vállalkozók állnak már most sorba a szélkerekekért. Az Energiaklub pedig a "könnyített térségeknél" tart piactorzító tényezőktől.
Jelenleg ezt a törvény kizárja.
Jól hangzik, hogy a kormány újra engedné szélerőművek telepítését, de ehhez még sok részletszabályt kell megváltoztatni.
Megjelent a Napenergia Plusz Program pályázati felhívása, már el is indult a kivitelezők előregisztrációja. A pályázók január közepétől jelentkezhetnek. Mint azt már tudni lehetett, felemelték a támogatható rendszerek kapacitását, de most már csak 15 ezer háztartásra becsülik azok számát, akik a támogatással szerelhetnek fel zöldenergia-termelő és -tároló eszközöket.
Az ott dolgozó kormánytisztviselők szolgálati jogviszonya januártól munkaviszonnyá alakul.
Pár hónapon belül kifuthat azoknak az engedélyeknek a határideje, amelyeket a háztartási napelemek telepítésére kiadnak a szolgáltatók. Többen attól tartanak, hogy emiatt elbukhatják a szaldós elszámolást. Lantos Csaba energiaügyi miniszter mindenkit megnyugtat.
A Gazdasági Bizottságban került szóba a bő másfél évtizede indított egykori vállalkozás.
Annyi új erőművi csatlakozási engedély áll sorban, hogy 3 év is eltelhet, mire az esetleges új szélenergiás beruházások is sorra kerülhetnek. Erről Lantos Csaba energiaügyi miniszter beszélt a parlament Gazdasági Bizottságában. A kormány nem táplál túlzott ambíciókat a szélenergiával kapcsolatban.
Az Orbán-kormány energiaügyi miniszterének is Cipruson volt egy cége abban az időben, amikor az épp ellenzékben lévő Fidesz keményen támadott másokat az ilyen üzleteik miatt.
A gázfogyasztás visszaesett, a tározók csordultig vannak, akkor sem lesz baj a télen, ha egyáltalán nem jön orosz gáz Bulgárián keresztül.
Az energiaminiszter emellett bejelentett egy 75 milliárd forintos pályázatot is lakossági akkutelepítésre, de azt csak azok használhatják ki, akik már az új, bruttó elszámolási rendszerben lépnek be. Lantos azt is elmondta, a napelemesek az áramkereslet függvényében további kedvezményekre számíthatnak.